. .. .

 
   
   
   
   
   
   

. updated 5.31.04


 

 

                KANAL KURALLARI

Dünyanin her yerinden, her yastan, farkli ilgileri olan ziyaretçilerimiz oldugundan, sohbet edenlere rahat bir chat ortami temin edebilmek için bazi kurallar koymak zorundayiz.


1.) Lütfen SADECE Ingilizce ya da Japonca (romaci) kullaniniz.

Her gün degisik ülkelerden pek çok ziyaretçi kanalimiza ugramaktadir ve bu insanlar genelde farkli dilleri konusan kisilerdir. Kanaldaki sohbeti çogu kullanici tarafindan anlasilabilir yapmak için, SADECE Ingilizce ve Japonca[romaci(roman harfleri ile yazilmis)] kullaniminin sohbeti herkes için eglenceli kilmak adina en iyi yol olduguna karar verdik


2.) Kiz, erkek ya da Japon aramak YASAKTIR.

#Japan, kız ya da erkek tavlama  kanalı DEĞİLDİR. Eğer sohbet etmek istiyorsanız, karşı taraftakinin erkek,bayan ya da Eskimo vs... olmasına bakmadan yapabilirsiniz. Bu tip sorular sadece sinir bozucu sorulardır, lütfen yapmayın.


3.) Op/voice istemek YASAKTIR.

Op ve ''voice'' istemek BÜYÜK bir tabudur! Eğer kanala olumlu manada katkıda bulunan iyi biriyseniz OP'lar bunu er ya da geç FARKEDECEKLER ve sizi nikinizin önüne bir ''+'' ekleyerek ''ödüllendireceklerdir''. Bu demek DEĞİLDİR ki kanala her katıldığınızda ''+'' alacaksınız. Bu yüzden eğer sohbete ''+''sız katılırsanız lütfen üzülmeyin. Aslında eğer amacınız sohbet etmek ise bunun size getireceği pek bir fark yok.

OP ve +v isteyen insanlar anında önem sırasında ÇOK gerilere düşüyor ve büyük olasılıkla da er ya da geç kanaldan kayboluyorlar. Bunu da yapmayın.


4.) Asl sorma, çeviri isteme ve diğer uygunsuz davranışlar da YASAKTIR.

Her yaştan insanla, kadın olsun erkek olsun, sohbet edebilirsiniz. Pek çok kişi kanala ,çoğu zaman da bir selam bile vermeden,  bazı animelerin ya da diğer ıvır zıvır şeylerin tercümesini sormak için katılmaktadır. Bu da çok sinir bozucu bir hareket. İnsanlar bu kanala sohbet etmek için katılıyorlar, bir başkasının animesini ya da ödevini tercüme etmek için DEĞİL! İnternette bir çok Japonca çeviri yapan kaynak bulabilirsiniz. Birkaç örnek için Linklerimize göz atabilirsiniz.

Uygunsuz,kaba, cinsel taciz içeren, ırkçı* ya da herhangi bir şekilde ayrımcı ifadeler kullanmak anında kanaldan uzaklaştırılmakla sonuçlanır. Bu ifadeler arasında -hepsi bu kadar olmamakla birlikte- etnik aşağılamalar, nefret ve ideolojik ayrımcılık içeren ve bir dine hakaret eden sözler de yeralmaktadır. Bir ifadenin bu yukarıda bahsettiğimiz sınıfa dahil olup olmadığına o anki aktif personel karar verir.

(* Buna ''jap'' ya da ''japs'' da dahildir! Bu kısaltmaları lütfen kullanmayınız.)

 

5.) Seks/Porno/Sapıklık/Irkçılık içeren kanallar YASAKTIR.

Çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan kullanıcılarımız bulunmaktadır. Cinsel ya da uygunsuz içeriğe sahip olduğu bilinen kanallarda bulunan kimseler derhal kanaldan uzaklaştırılacaklardır.6.) URL/email/telefon numarası ya da kimlik numarası vermek YASAKTIR.

Eğer kanalda herhangi bir URL verirseniz büyük ihtimalle bu sizin kanaldaki varlığınızı sonlandıracaktır. Bu, spamcılara karşı alınmış bir tedbirdir.

Eğer birisine bir şekilde bir URL hakkında YARDIMCI olmak istiyorsanız, lütfen bunu özel mesajla ya da /notice ile yapınız.

Herkesin mahremiyetini korumak amacıyla; email, telefon numarası ve başka şebekelerde kullanılan kimlik numaralarının (evet, Friendster de dahil olmak üzere) kanalda açıklanmasına İZİN VERMİYORUZ.

7.) Yetkisiz botlar/klonlar/skriptler kullanmak YASAKTIR.

Eğer amacınız sohbet etmek ise sadece BİR tane IRC-client yeterli olacaktır. Kanala klonla hatta botla girmenin hiç gereği yoktur.

#Japan'da iken lütfen  seen, ping, mp3 gibi otomatik skriptleri

KAPATINIZ.

İşbirliğiniz için teşekkürler.


Şuna kesinlikle şüpheniz olmasın ki #Japan OP'ları insanları kanaldan atmaktan ya da kanala girişlerini yasaklamaktan zevk almıyorlar. Ancak #Japan; bot, spam ve diğer pekçok uygunsuz hareketlerin hedefi durumundadır.

Hepimiz insanız ve hatalar yapabiliriz. EĞER kanaldan atıldıysanız ve sebebini bilmiyorsanız ''kick msg''nizi gözden geçiriniz. Eğer birinin sizi yanlışlıkla kanaldan attığını düşünüyorsanız, durumu düzeltmek için o anda aktif bulunan OP'lardan herhangi birisine bildirmekten lütfen çekinmeyiniz.


 
Many thanks to Kekule for this translation!